پروپوزالنکات انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی

یکی از مهمترین ارکان انجام  پروپوزال پزشکی، انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی می باشد. قابلیت اجرای هیچ پژوهش و یا تحقیق بدون مشخص کردن عنوان و موضوع آن امکان پذیر نخواهد بود. مسیر و طرح نهایی به طور معمول توسط انتخاب موضوع و عنوان مشخص خواهد شد. موضوع پروپوزال پزشکی باید بر اساس یک چارچوب معین مشخص گردد. در ادامه نکات مهم که هنگام انتخاب موضوع برای پروپوزال پزشکی باید در نظر گرفته شوند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در نظر گرفتن حوزه علاقه مندی و دانش موجود

در نظر گرفتن حوزه علاقه مندی و دانش از مهمترین مسائل موجود در زمینه انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی است. موضوع پروپوزال باید نظر شما، مشاور و جامعه تحقیق را به سوی خود جلب کند. در غیر این صورت ممکن است قادر به حفظ انگیزه دانشجو نباشد و فروش آن ایده کاری سخت و دشوار باشد. همواره توصیه می شود از انتخاب موضوعاتی که بارها مورد مطالعه قرار گرفته اند خودداری نمایید، زیرا ایجاد علاقه در این زمینه کاری بسیار دشوار است. همواره دانشجو به دنبال موضوعی خواهد بود تا علاوه بر نظر دیگران، توجه خود او را نیز جلب کند. در صورت مهم و جالب بودن موضوع پروپوزال چیزهای زیادی برای گفتن وجود خواهد داشت. به طور کلی می توان گفت در صورتی یک موضوع پروپوزال برای مخاطب جالب و جذاب خواهد بود که ابتدا برای شما از جذابیت کافی برخوردار باشد.

مشخص نمودن طول و مدت زمان تهیه پروپوزال

موضوع پروپوزال پزشکی باید با مدت زمان مشخص شده برای اتمام رساله هماهنگی کامل داشته باشد. اکثر موضوعات انتخابی دانشجویان بسیار گسترده هستند و دانشجو قادر به پوشش دادن آن در مدت زمان مشخص شده برای اتمام رساله به درستی نخواهد بود. از این رو همواره توصیه می شود موضوعات محدود و تعریف شده را برای پروپوزال پزشکی انتخاب نمایید. با انتخاب موضوعات محدود و مشخص مشاهدات دقیق خواهید داشت، در صورتی که موضوعات گسترده را می توان به مسائل بسیار زیادی تعمیم داد.

در هنگام انتخاب موضوع پایان نامه پروپوزال پزشکی این نکته باید در نظر گرفته شود که مباحث با توجه موارد زیر باید قابل کنترل باشند:

  1. عوامل جغرافیایی
  2. مدت زمان مشخص
  3. منابع و امکانات در دسترس

از این رو موضوع انتخابی نباید آنقدر محدود باشد که باعث ایجاد مشکل برای شما در زمان تحقیق کردن و جمع آوری اطلاعات شود.

در نظر گرفتن منابع و امکانات در دسترس برای انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی

از دیگر موارد مهم که هنگام انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی باید در نظر گرفته شود می توان به در دسترس بودن امکانات و منابع اشاره کرد. نقاط قوت، ضعف و محدودیت های موجود هنگام انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی باید در نظر گرفته شوند. امکان جمع آوری اطلاعات در رابطه با موضوع انتخابی باید وجود داشته باشد. باید نهایت تلاش خود را به کار گیرید تا بتوانید رساله را با جزئیات کافی پیش ببرید. در صورت عدم دسترسی به اطلاعات و منابع کافی بهتر است دو یا سه موضوع را مطرح نمایید.

موضوع پروپوزال پزشکی

موضوع پروپوزال پزشکی

این نکته را به خاطر داشته باشید برخی از تحقیقات به امکانات و تجهیزات خاصی نیاز دارند. از این رو همواره توصیه می شود قبل از تصویب موضوع انتخابی بررسی کنید که آیا دانشگاه و محل تحصیل شما می تواند این امکانات را در اختیارتان قرار دهد. در غیر این صورت تحقیقات ممکن است متوقف شده و برای ادامه دادن تحقیقات مجبور به پرداخت هزینه های هنگفت شوید. عدم دسترسی به امکانات مورد نیاز در موارد بسیار زیادی باعث توقف تحقیقات دانشجو شده است. این دانشجویان در نهایت به ناچار موضوع خود را تغییر داده اند و با کمبود وقت مواجه شده اند.

بررسی مقالات و کتاب ها قبل از انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی

با بررسی مقالات و کتاب های موجود به سمت موضوعی خاص گرایش پیدا خواهید کرد. بهتر است به مطالعه چندین شماره اخیر مجلات در حوزه انتخابی خود بپردازید. همچنین مقالات مربوطه را نیز بهتر است مورد بررسی قرار دهید. همچنین باید به بررسی منابع اطلاعات مفید که قبلا مطالعه کرده اید بپردازید تا به منابع مفیدتر دست یابید. هنگام بررسی موضوع پروپوزال پزشکی امکان استفاده از منابع درسی نیز وجود دارد. یک دانشجو هرگز نباید دانش خود را دست کم بگیرد، زیرا به سختی در طول این سال ها به مطالعه پرداخته و بدون شک چیزهای زیادی یاد گرفته است. همواره توصیه می شود علاوه بر مطالعه تحقیقات فعلی کارهای جدید را دنبال نمایید. مصاحبه های حضوری، تلفنی و پست های الکترونیکی با افراد برجسته حوزه تحقیقاتی خود بپردازید. این مصاحبه ها می توانند برای دانشجو تحصیلات تکمیلی به عنوان مکمل موثر در زمینه تحقیق و موضوع انتخاب محسوب شوند.

تجزیه و تحلیل و پرهیز از خلاصه پردازی

از دیگر موارد مهم برای انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی می توان به تجزیه و تحلیل و پرهیز از خلاصه پردازی اشاره کرد. رساله در حقیقت یک ایده یا نظریه است که شواهدی برای آن جمع خواهد شد و به طور منطقی مورد بحث قرار خواهد گرفت. از مهمترین نگرانی ها در انتخاب موضوع پروپوزال پزشکی می توان به این موضوع اشاره کرد که موضوع باید تقاضای فعلی و یا آینده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. این نکته را به خاطر داشته باشید که رساله باید برای رفع مشکل واقعی راه حل ارائه دهد. همچنین یک رساله باید شامل کارهای نظری محکم و نتایج تجربی باشد. رساله باید بر تجزیه و تحلیل تمرکز کرده و به تحقیقات موجود متصل باشد.

موضوع پروپوزال پزشکی باید قابل قبول باشد

قبل از این که پیشنهاد تحقیق خود را به صورت کامل بنویسید، ایده های خود را باید با استاد راهنما در میان گذاشته و در رابطه با موضوع خود شرح مختصری ارائه دهید. این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورت قوی و مورد قبول نبودن موضوع پروپوزال پزشکی، در مراحل اولیه رساله تغییر ایده پذیرفتنی خواهد بود. از این که برای آغاز موضوع جدید وقت کافی دارید باید اطمینان حاصل نمایید و همواره به مشاوره با استاد راهنمای خود بپردازید.

نکته آخر که در رابطه با موضوع پروپوزال پزشکی باید در نظر گرفته شود، عدم ترس از تغییر دادن موضوع می باشد.

در صورتیکه نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد انجام پایان نامه پزشکی دارید می توانید با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر